Dobre Foty

Arkadiusz Wojciechowski

Fotografia ślubna Wrocław i okolice. REPORTAŻE ŚLUBNE, SESJE PLENEROWE. 

Geavanceerd zoekenGoogle Taalhulpmiddelen

Google aangeboden in: Frysk

© 2018 - Privacy - Voorwaarden

2012.10.23, parę słów o fotografii

Jak mawiał Henry Cartier-Bresson, na fotografię składają się z trzy elementy. KOMPOZYCJA, ŚWIATŁO i DECYDUJĄCY MOMENT.

Kompozycja w pełni zależy od fotografa, ma na nią wpływ w całym procesie tworzenia zdjęcia. Może ją kontrolować i tylko od niego zależy jak ułożą się poszczególne elementy w kadrze. Jeśli ma dobre wyczucie, kompozycja zawsze jest w najlepszym porządku. Jeśli jest naprawdę dobry, potrafi z pożytkiem łamać wszelkie zasady nią rządzące.

Ze światłem bywa różnie. Czasem jest dobre, czasem jest złe, a czasem go “nie ma”. Fotograf może mieć na nie spory wpływ, jest on ograniczony wyłącznie kwestią możliwości technicznych i finansowych. Jeśli światła nie ma lub jest bardzo złe (nie mylić ze słabym światłem, np. płomieniem świec, które może być wyjątkowo udane) fotograf może użyć sztucznych źródeł budując potrzebny nastrój. Oczywiście nie zawsze istnieje racjonalna potrzeba korzystania z oświetlenia prosto z planu filmowego “Titanica” na potrzeby zwykłego wesela czy sesji plenerowej ;)

Decydujący moment, kulminacja wydarzenia, najważniejszy gest, kwintesencja danej chwili, w której kumulują się wszystkie emocje. Decydujący moment jest jedną z tych rzeczy, którą musicie zapewnić WY. Fotograf może go tylko przewidzieć, zauważyć i uchwycić w kadrze. Niestety nie jest w stanie go stworzyć, przynajmniej nie powinien. Ci, którzy próbują otrzymują w efekcie zdjęcia sztuczne, nudne i bez wyrazu :)

Dlatego tak wiele w końcowym efekcie zależy również od WAS i od Waszych gości, drodzy państwo młodzi. Nie bójcie się więc okazywać emocji, nie bójcie się śmiać, cieszyć się czy płakać ze wzruszenia. Nie stwarzajcie przed fotografem bariery nie do przekroczenia bo to najgorsze co może się zdarzyć. Otwórzcie się przed nim, zaproście go do swojego świata, a zdziwicie jak dobre będą zdjęcia z Waszej uroczystości :)